Мақсаты: мысалында эксперименттік зерттеу әдісін қалыптастыру, оқушылардың ұсыну тәсілдері туралы қорғау көзді ультракүлгін сәуле.

Міндеттері:

Білім беру: ұйымдастыру оқушылардың танымдық қызметін бағытталған материалды меңгеру туралы көрермендер анализаторда үшін жағдай жасау; зерттеу қызметін зерделеу бойынша әсер ететін факторларды сақтау, көру.
Дамытушылық: жағдай қалыптастыру бойынша оқудағы жалпы құзыреттілігін: білу, диалог, гипотезалар ұсынуға, талдау, жалпылау және қорытынды жасауға зерттеу қызметі арқылы қамтамасыз ету; қалыптастыру мотивациясын самонаблюдение, диагностикалық тексерулер жүргізуді; өлшеу дамуына ықпал коммуникативтік құзыреттілік арқылы диалогтық қарым-қатынас, өткізу және бірлескен тәжірибе нәтижелерін талдау.
Тәрбиелік: оқушылардың білім, оқушылардың ценностное өзінің денсаулығына деген көзқарасын.
Жабдық үшін теориясы:

Интерактивті тақта
ПК, мультимедиялық проектор
Жинағы ЦБР: Құрылысы “көру анализаторы”, “көздің Құрылысы”
Құрал-жабдықтар көрсету үшін:

БОЙЫНША AFSТМ “Биология компьютермен мектеп”
ӨК
Деректерді жинау жүйесі AFSТМ
Датчик УК-сәулелену
USB кабелі
Айналма қысқышы бар штатив
Жинағы күннен қорғайтын және әдеттегі ұпай
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

I. Ұйымдастыру кезеңі
Өзара сәлемдесу, танысу сабақтың тақырыбы.

II. Дайындау белсенді қабылдауға жаңа материалды
Басым әдісі, проблемалық баяндау.

Әңгіме мұғалімдері.

Сенсорлық жүйе – бұл бөлігі жүйке жүйесінің жауапты қабылдау белгілі бір сигналдарды қоршаған немесе ішкі ортасы. Сенсорлық жүйе тұрады рецепторлардың нейрондық өткізгіш жолдары мен бөлімдерінің бас өңдеуге жауапты болды, алынған сигналдар. Ең танымал орналастырылған сенсорлы жүйелер болып табылады көру, есту, иіс сезу, дәм және иіс сезу. Сенсорлық жүйе деп те атайды анализаторами. Алғаш рет түсінік “анализатор” ввел российский физиолог И. М. Сеченев. И. П. Павлов ” тәжірибелерде негіздей учение об анализаторах.

Жұмысын ұйымдастыру, оқулықтармен, кейіннен талқыланады.

Талқылау үшін сұрақтар:

Қандай жүйе деп аталады анализатормен?
Жағдайда бір-анализатор?
Айырмашылығы ұғымы анализатор жылғы ұғымдар орган сезім?
Қандай анализатор ең маңызды адам үшін және неге?
Қорытынды (жасалады талқылау нәтижелері бойынша): Анализатор – бұл күрделі жүйе қамтамасыз ететін талдау тітіркену, яғни бөлу, различение арасында көптеген сигналдарды түсетін сыртқы ортаның. Тұрады анализатор бірі жүрдім, сезімтал нейрон және тиісті аймақтың қыртысының полушарий үлкен ми. Шамамен 70% барлық ақпаратты аламыз көмегімен көру.

III. Жаңа материалды үйрену
Басымдылыққа ие ішінара-ізденіс әдісі.

Көру анализаторы.

Жұмысын ұйымдастыру, пайдалана отырып, интерактивті ресурсты және оқулық мәтінін.

Талқылау үшін сұрақтар:

Драмалық көру анализаторы?
Қандай бөлігінде анализаторының қатысады туындаған өткізу, талдау және жүйке импульстерін?
Қорытынды (жасалады талқылау нәтижелері бойынша): Көру анализаторы тұрады рецепторлардың көз, сезімтал нейрон көру нервісінің және көру аймағының қабығы.

Құрылысы органының көру. Ұйымдастыру және оқулық мәтінімен жұмыс жүргізу және интерактивтік ресурс.

Талқылау үшін сұрақтар:

Жағдайда бір-көру мүшесі?
Қандай функцияларды орындайды көмекші аппараты көздің?
Қалай бітіргендер көз алма?
Қайда орналасады көз алма?
Қандай функцияларды орындайды зрачок мен көз?
Қайда орналасады таяқшалар мен колбалар, неде, олардың қызметі қандай?
Не деген соқыр дақ?
Қалай жұмыс істейді көру анализаторы?
Қорытынды (жасалады талқылау нәтижелері бойынша): Жарық арқылы роговицу, зрачок, көз және шыны тәрізді дене түседі сетчатку көз. “Рецепторах тор колбочках және палочках жарық сигналдары преобразуются в жүйке серпін, олар бойынша зрительному нерву беріледі ми – көру аймағын қабығы. Бұл жерде жиналады барлық ақпарат білдіреді, жинақтап қорытылады және құрылады көрермен бейнесі.
Көрудің бұзылуы.

Ұйымдастыру іздестіру әңгіме ақпаратты пайдалана отырып оқулық.

Талқылау үшін сұрақтар:

Қандай түрлері көрудің сізге белгілі?
Қандай факторлар әсер етеді көрудің?
Ретінде көріп, заттар, адамдар зардап шегетін дальнозоркостью?
Ретінде көріп, заттар, адамдар зардап шегетін близорукостью?
Қалайша түзеледі жақыннан немесе алыстан көрмеушілік пен алыстан?
Қорытынды (жасалады талқылау нәтижелері бойынша): жақыннан немесе алыстан көрмеушілік дамиды жасы келген сайын, қашан көз серпімділігін жоғалтады, қабілеті өзгертетін кривизну. Бұл жағдайда сурет близкорасположенных заттарды расплывается. Көрмеушілік дамиды мектеп жасындағы балаларда дұрыс емес, еңбек режимі, нашар жарықтандыру жұмыс орны, сонымен қатар себеп болуы мүмкін туа біткен өзгерістер көз алмасының. Кезінде близорукости нашар көрінетін алыстағы заттар. Бұл екеуі де кемшілік түзетіледі арнайы таңдалған көзілдірікпен немесе линзалармен.

Мұғалім: Көптеген адамдар ұялып, көзілдірік киіп, сондықтан проблемы со зрением оларда осложняются. Бірақ ерекше түрі бар ұпай – күннен қорғайтын болып табылатын өзгермейтін атрибуты жазғы имиджін. Біз көптеген сатып алып, оларды поддавшись диктату сән, немесе көрінуі үшін загадочно және қызықты өтті. Шын мәнінде, бұл көзілдірік – деталь сән дәретхана, бірақ маңызды фактор сақтау, жақсы көру.

Басым әдісі, проблемалық баяндау.

Әңгіме мұғалімдері.

Дұрыс таңдалған күннен қорғайтын көзілдірік қабілетті қорғауға біздің көз ультра күлгін.

Ультракүлгін коротковолновый диапазоны шегінде орналасқан 100-400 нм. Ажыратады төрт УК – А, В, С және V. Ең қауіпті спектрін V және толық поглощается озоновым қабаты атмосфера. Зиянды әсері УК көзіне көрсетеді УК-А және УК-В. Екінші, әсіресе, көз үшін зиянды, өйткені ол тудырады “қарлы” соқырлық жағдайындағы таулы, заполярья, сондай-ақ көзге күйік кезінде электросварке және теріс пайдалану бактерицидті ультракүлгін шам. УК-сәулелері бар күн тұрғысынан кез келген ауа райында, кез-келген жерде және тәуліктің кез келген уақытында. Бұл зұлымдық осындай сәулелер, олардың көрінбейді. Бұлтты күні қарқындылығы УК-сәулелену ғана ненамного төмендейді. 50% – ға жуығы күн сайын алатын адам доза УК-сәулелену құрайды шағылысқан немесе қабынған ультракүлгін. Бұл ретте қарқындылығы УК-жарқылды көрсетілген бетінен құм, су және әсіресе, қар, кейде тіпті жоғары қарқындылығы тікелей күн УК-сәулелер.

Тікелей және шағылысқан күн сәулесі мүмкін повреждать түрлі бөлімдері көз алмасының. Энергия жарық сәуле қабілетті бұзбауға құрылымын органикалық мата көз, қарамастан, қаншалықты жиі және қаншалықты ұзақ сіз болды астында УК-сәуле. Әрине, нәтижесінде эволюция дана табиғат “ойлап тапты” тәсілдері табиғи қорғау біздің көз қорғайды. Біріншіден, саны жарық түсетін көздері, механикалық реттеледі ғасырлар бойы. Біз тұрмыз күн, біз инстинктивно прищуриваемся, ал көшеде, тіпті бұлтты күні, біздің қабақ іс жүзінде тұрақты бақылауында ультрафиолетовым “артобстрелом”. Өзіндік шлагбауммен қызмет етеді, сондай-ақ радужная қабығы. Радужка задумана табиғатпен ғана емес, сонымен қатар ұялатып, түсі күшті, бірақ және басқару үшін жарық ағынының шамасымен, попадающего ішке көз. Белгілі болғандай, жарықта көз қарашықтары қысқартылып келеді, ыстықпен ағыны жарқын жарық. Зрачок жауап саны қызыл құрайтын жарық.

Екінші тосқауыл жолында ультракүлгін сәулелер – бұл мөлдір қабақ. Мөлдір қабақ, мөлдір бөлігі қабық көз алдында зрачком толық ұстайды аса қауіпті қатты ультракүлгін жарық (УК-В), пропуская оның ішіне көз. Жоғары дозасын УК-тудыруы мүмкін өте ауыр солнечные ожоги көздің қасаң қабығының (фотокератит) жүретін ощущением бөгде дене көзінде, светобоязнью төмендеуімен, көру өткірлігінің төмендеуі.

Әсіресе маңызды рөл көз бұршағының – бұл серпімді мөлдір белоктық линза, “жауап беретін” ескертпе: фокустау орнын суреттер көздің тор қабығындағы. Ол көтереді бойынша негізгі жүктемені қорғау торқабықтың жылғы ультракүлгін А. әсерінен УК-АЛ хрусталике орын химиялық реакциялар білімі бар пигменттер, олар жинақталады, нәтижесінде көз уақытпен серпімділігін жоғалтады, иеленеді сары бояуды бірте-бірте мутнеет. Мұндай көз бұршағының лайлануы деп атайды катарактой. Көп өмір сүру үшін көз алады УК-А, ол бұрын мутнеет. Және, неғұрлым қарқынды айналады буланған, оның үстіне күшейе түсуде сүзгі қабілеті көз бұршағының.

Көз баланың мүлдем түссіз. Сондықтан сағат өткізген баланы жарқын күн жарықта, зияндылығы үшін, көздің торлы қабығының салыстырсақ үш. Егер бала 10 жасқа дейін 75% УК-А енеді арқылы көз болса, жауап адам – тек шамамен 10%. Аз ата-аналар сатып алады өз балаларына осы күннен қорғайтын көзілдірік. Сонымен қатар баланың көзі көп сезімтал ультрафиолету қарағанда ересек, және сондай-ақ, қорғауды қажет етеді.

Талқылау үшін сұрақтар:

Тигізетін әсері ” УК-сәулелену көзіне.
Қай жаста ультракүлгін неғұрлым қауіпті?
Қандай типтері бөлінеді УК-сәуле?
Қандай құрылымдар көз қатысуда қорғау УК-сәулелену?
Мұғалім: Әлбетте, бұл табиғи қорғау біздің көзіңізді анық жетіспейді және қосымша қорғау қажет. Бұл өте маңызды болып табылады, бұл білу ғана емес, кез келген күннен қорғайтын көзілдірік қабілетті бейкүнә көз.

Ұсынуға эксперименттік жолмен тексеру қабілеті әр түрлі түрлерін күннен қорғайтын және әдеттегі ұпай қорғауға әсерінен УК-сәулелену спектрін күн сәулесінің.

Практикалық бөлігі. “Эксперимент Зерттеу, қорғау дәрежесі күн ұпай ультракүлгін сәуле”
Басым зерттеу әдісі

Объектісін анықтау және зерттеу мақсаты.

Зерттеу объектісі: қарқындылығы УК-сәулелену спектрін күн сәулесінің.

Мақсаты жұмыс: Зерттеуге қабілеті әр түрлі түрлерін күннен қорғайтын және әдеттегі ұпай қорғауға әсерінен УК-сәулелену спектрін. В.

Дайындау датчигінің жұмысына

Жүргізу үшін экспериментті дайындау қажет датчигі.

Қосу үшін датчик арқылы компьютерге қосу “Биология” компьютер. Ашу эксперимент Зерттеу “қорғау дәрежесі күн ұпай ультракүлгін сәуле” бөлімінде “Адам және оның денсаулығы”. Подсоединить кабель датчигінің УК – сәуле арнасы аналогты кіру деректер жинау жүйесін AFS Ch 1. Қосу бір ұшы USB кабелінің жүйесіне деректерді жинау AFSТМ, екіншісі USB компьютер.

Дұрыс қосу датчигі автоматты түрде анықтап, содан кейін кірісуге болады зерттеу жүргізу. Деректерді жинау және олардың визуализация жүзеге асырылады бағдарламалық қамтамасыз ету AFSТМ.

Калибрлеу датчик.

Реттеп, калибрлеу қажет датчигі салыстырмалы қарқындылығы сәуле.

Ол үшін мынадай әрекеттерді орындау керек:

1. Жіберу датчигі УК-сәулеленудің күн, бұл ретте болмайды смотреть тікелей күн қажет болады пайдалана көлеңкесінде датчик. Жабу датчигі үлкен саусақпен жолдасын жағына күн. Жылжытудың датчигі бағыты бойынша мұғалім қажет болғанша оның көлеңке жоқ айналуы кішкентай кружочек. Бұл дегеніміз, мұндай жағдай датчигі бағытталған тікелей күн.

2. Есте сақтау бұл ереже датчигінің бекітіп, оны сақиналық штативе көмегімен қысу, суретте көрсетілгендей.

3. Датчик қажет сенімді бекіту штативке ілу, реттеу ережесі датчигінің сүйеніп, оның бояуы жіберу үшін оны тікелей күн.

4. Кейін датчик орнатылады, бөліміне кіріп, жұмыс Барысын (терезе ашылады Калибровать), датчигін калибрлеңіз, ол үшін батырмасын басу Калибровать.

5. Дұрыс калибрлеу датчик қажет екі маңызы бар қарқындылығы. Қажет бірінші мәні. Өріс Қарқындылығы % енгізілсін “0” мәні. Жабу соңына датчигі УК-сәулелену таза емес, айқын нысанасы, сондықтан жарық емес төмендегені арналған датчик. Батырмасын басу Калибровать. Нәтижесінде ал бірінші мағынасы қарқындылығы.

6. Қосымша ақпарат алу үшін маңызы бар, енгізілсін “100” ретінде келесі белгілі маңызы бар қарқындылығы. (Кейінгі эксперименттік өлшеулер жүргізілетін болады қатысты екінші маңызы бар қарқындылығы). Жіберу датчигі көзі УК-сәулелену (мысалы, күн) мен осы қарқындылығы 100%. Батырмасын басу Калибровать, екінші мағынасы қарқындылығы автоматты түрде бейнеленеді жолында тетігінің Көрсеткіші.

7. Қажет болған жағдайда датчигін калибрлеуді әрқашан қайталауға болады. Ол үшін батырмасын басып Шығу, содан кейін ашу “эксперимент Зерттеу, қорғау дәрежесі күн ұпай ультракүлгін сәуле” бөлімінде “Адам және оның денсаулығы” және қайталауға және 1-6-тармақтар.

Калибрлеуді мүмкіндігінше жүргізу алдында тікелей эксперимент. Бұл болдырмауға мүмкіндік береді жағдайды өлшенген мәні қарқындылығы күн жоғарыда берілген калибрлеу кезінде (қабылданған 100%).

Экспериментті жүргізу.

<> Маңызды! Эксперимент жүргізіледі жарқын солнечный күні сыныптық бөлме, оңай ашылады терезе жақтаулары.
Түсіндіру оқушыларға қарқындылығы УК-сәулелену спектрін жарық автоматты түрде анықталуы датчик көмегімен барлық ақпарат болады тіркелуі кестеде, ол көзбен болады нәтижелерін көрсетуі тәжірибе.

1. Үшін эксперимент жүргізу керек екі жұп күннен қорғайтын көзілдірік және бірнеше қарапайым ұпай. Көздеу үшін күннен қорғайтын көзілдірік екі түрлі баға санаттағы.

2. Енгізілсін толтырылмаған ұяшық-кестенің деректері опроизводителя қорғау туралы УК-сәулелену, материалы және түсі линза.

3. Ашу терезе жақтаулары. Тексеру үшін датчик бағытталған күн.

4. Батырмасын басу Өлшеу. Басталады деректер жинау. Арқылы 20 секунд өлшеу автоматты түрде тоқтатылады. Болады деректер алынды өлшеу УК-сәулелену (ұпай). Өлшеу нәтижелері отобразаться терезеде Қарқындылығы УК-сәулеленудің күн.

5. Қабылдауға бірінші жұбын қарапайым ұпай, орналастыру линзу ұпай тікелей үстінен қуыс бұрғымен датчигінің УК-сәулелену, суретте көрсетілгендей.

6. Қайталау 5-тармақ зерттеу үшін қалған екі жұп күннен қорғайтын көзілдірік.

Маңызды! Қажет көзілдірік үшін эксперимент ерекшеленді бір-бірінен мынадай өлшемдер: линза материал, түсі линза, баға ұпай.

Эксперимент 1

Зерттеу нәтижелерін талқылау.

Ұсынуға оқушыларға салыстыру алынған нәтижелері анықтамалық. Бұл үшін басу кнопкуРезультат, ақпарат бейнеленеді экранға, зачитать дауыстап. Егер мүмкіндік бар болса, бұл ақпарат басылып шығарылуы мүмкін алдын ала және ұсынылды оқушыларға таныстыру үшін. Үшін осы мүмкіндікті пайдалану керек, басып шығару түймешігін басыңыз, ақпарат алуға болады.

1. Заңына сәйкес “РЕСЕЙ федерациясының тұтынушылардың құқықтарын қорғау ТУРАЛЫ” күннен қорғайтын көзілдірік жабдықталуы тиіс заттаңбамен орыс тілінде (тіпті болмаса, ағылшын), онда орналастырылады барлық қажетті ақпарат. Ультракүлгін сәуле белгіленеді деген аббревиатурамен ауыстырылсын UV. Таңбасында жақсы күннен қорғайтын көзілдірік көрсетілуі тиіс пайызы оқшаулау ретінде УКА-және УКВ-сәулелерінен. Мысалы, сіз табу үшін осындай жазу бар: “Blocks at 95% UVB and 60% UVA”. Бұл білдіреді: “өткізбеуі 95% Е – 60% UVA – сәулелер”. Кейде заттаңбаларда көрсетіледі шектелген ұзындығы толқындар, ферроқоспалардың линзалар.

2. Толық сәуледен қорғау қамтамасыз етеді көзілдірік көрсете отырып, 400 нм (нанометр). Олардың ультракүлгін спектрі қорғайды толқындардың ұзындығы 400 нм. Егер бір сан төмен 400 нм болса, онда көзілдірік ішінара әкеледі таяу ультракүлгін.

3. Шыны жақсы ұстайды ультракүлгін қарағанда, пластмасса.

4. Жақсы ұстайды УК-сәулелену спектрін линзалар қара-жасыл түсті. Көзілдірік көк линзамен ынталандырады, қарашықтың, бұл әкелуі мүмкін, күю, көз. Жүргізушілерге көп қолайлы көзілдірік сұр немесе қоңыр линзамен.

Қорытынды (талқылау нәтижелері бойынша): көзілдірік, пайдаланылған экспериментке №1 және 3, сатылып мамандандырылған дүкендерде олардың бағасы айтарлықтай жоғары дәрежесі, УК-сәулелену стандартына сәйкес келеді. Көзілдірік № 2 алынған нарықта олардың құны жоғары емес, қорғау дәрежесі бойынша олар шамалы жағынан бірінші екі үлгілері. Демек, сатып күннен қорғайтын көзілдірік жақсы мамандандырылған дүкендерде. Таңдау кезінде ұпай назар аудару қажет:

Ақпаратты өндірушінің қорғау туралы УК-сәулелену (егер ол жоқ болса, онда жақсы сатып алудан бас тарту)
Материал жасалған линзалар
Линзалардың түсі
Баға ұпай
Ұсынуға оқушыларға зерттеу жүргізуге басқа да ұпай үшін растау немесе жоққа жасалған тұжырымдар.

Эксперимент өткізу, басқа да ұпай.

Алдында қайта сынақ, жою қажет ақпаратты кестелер. Үшін осы түймешікті алып Тастау. Зерттеу деректері сақтауға болады, ол үшін батырмасын қолдану Сақтап.

Эксперимент 2

Қорытынды (талқылау нәтижелері бойынша): алынған Нәтижелер қайта экспериментке растайды жасалған тұжырымдар. Үлгілері № 1 және №3 неғұрлым төмен бағасы бойынша. У үлгідегі №2 линзалар шыныдан дайындалуы, бірақ дәрежесі бойынша УК-сәулелену бұл үлгісі артта қалып, екі адам қалған. Сонымен қатар, бұл көзілдірік жеткілікті тяжелы, және одан кем қауіпсіз аяққа.

Мұғалім: таңдау Кезінде түсті линзаларды артықшылық берген жөн линзам қара-сұр және қоңыр-жасыл реңктегі. Алғашқы қабылдауға мүмкіндік береді түсті, екінші отфильтровывать ең көп саны ультракүлгін және инфрақызыл сәулелер. Ал киген қызғылт ұпай психикасына әсер етеді, оның үстіне қызыл түс алады жоғалтуы бағдарлау, өйткені бұрмалайды барлық түсті.

IV. Алған білімдерін бекіту
А бөлігі Тапсырманы таңдаумен бір дұрыс жауап жоқ

1. Анализатор тұрады
1) тек бағыттауыш арқаны бөлімінің
2) жүрдім
3) тек коркового бөлімінің
4) жүрдім, бағыттауыш арқаны бөлімінің, коркового.

2 . Рецепторлардың
1) түрлендіреді сигналдар жүйке серпін
2) ғана жүргізеді қозғау
3) айналдырады жүйке серпін ” сезім
4) күшейтеді, жүйке серпін.

3. Радужная қабығы
1) негізгі болып табылады светопреломляющей құрылымына көз
2) айқындайды көздің түсі
3) жарық ағынын реттейді
4) қамтамасыз етеді тамақтану көз.

4. Кезінде алыстан көру
1) әркелкі бөлу әлі де байқалады таяқшасы бойынша көздің тор қабығындағы
2) орын алған күрт санын азайту, көздің тор қабығындағы таяқша
3) сәулелері фокусируются үшін сетчаткой
4) жоқ, кейбір колбочковые көру пигменттер.

5. Дальнозорким адамдарға қажет көзілдірік
1) себебі олардың бейнесі назар аударады алдында сетчаткой
2) себебі олардың бейнесі назар аударады артта тор
3) өйткені олар нашар көреді бөлшектері бір-біріне жақын орналасқан заттарды
4) өйткені олар нашар ажыратады алыс орналасқан заттарды

6. Өткізгіш бөлігі анализаторының
1) сетчатка
2) зрачок
3) көру нерв
4) көру аймағы ми қыртысының

7. Зрачок орталығында орналасқан қабықша
1) белочной
2) көздің қасаң қабығының
3) көздің тор қабығы
4) шатыраш

Бөлім

1. Орнату реті сыну сәулелерінің жарық оптикалық жүйесі, көз, адам
1) көз
2) мөлдір қабақ
3) зрачок
4) таяқшалар мен колбалар
5) шыны тәрізді дене.

2. Орнатыңыз дәйектілігі өту жарық, содан кейін нейрондық импульс арқылы құрылымын көз
1) көру нерв
2) таяқшалар мен колбалар
3) шыны тәрізді дене
4) көз
5) мөлдір қабақ
6) көру аймағы ми қабығы

Бөлім С. Тапсырма еркін жауаппен.

Бұл ескеру керек таңдау кезінде күннен қорғайтын көзілдірік және неге.

V. Үй тапсырмасы
Зерделеу параграф оқулықтың тиісті тақырып.

VI. Әдістемелік ұсыныстар
1. Міндетті түрде алдында сабақтың оқушыларға ұсынуға әкеліп, күннен қорғайтын көзілдірік, олар пайдаланады қорғау үшін өз көз УК-сәулелену.

2. Жұмыс басталар алдында датчигімен УК-сәулелену міндетті түрде нұсқаулықпен танысыңыз және ұсынымдармен (шығыстар сметасынан) ұсталатын паспортында.

3. Қажет танысуларыңызды орындау эксперимент және нақты нұсқауларын.

4. Жұмыс барысында оқушыларға түсіндіру қажет тіркеу тәртібі көрсеткіштер датчик.

5. Кезде эксперимент жүргізу, Сіз тап мынадай қиындықтар кездеседі:

a) диалогтық терезесінде басында эксперимент пайда болады ақпарат дұрыс калибрлеу”. Бұл жағдайда, тексеру қажет, орнатылған датчик күнге қатысты.

b) деректерді жинау Кезінде, ақпарат, появляющаяся кестеде бірдей барлық түрлері үшін ұпай, күмән келтіреді. Бұл үшін жинау алдында деректер әрбір партиясы үшін ұпай ұмытпау жүргізуге, өлшеу УК-сәулелену (ұпай).