Сабақтың тақырыбы: “Қазақстанның Экономикалық және әлеуметтік географиясы”.

Сыныбы: 9

Мақсаты: оқушылардың ЭГП Болды.

Міндеттері:

білім беру — анықтау зерттеу пәні экономикалық және әлеуметтік Қазақстан географиясы. Анықтау ерекшеліктері ЭГП. Оқушыларды терминологиялық сөздікпен пәні бойынша.

дамытушылық – дағдыларын жұмыс істеуге және оқулық мәтінімен, атлас.

тәрбиелік Ықпал ету сезімін тәрбиелеу үшін мақтаныш, патриотизм.

Негізгі терминдер мен ұғымдар: экономикалық-географиялық жағдайы

Күтілетін нәтижелер: Білуі қажет экономикалық-географиялық картасында әлемнің, құрылыс, аумағы, әкімшілік-аумақтық бөлінуі.

Жұмыс істей оқулықпен, карталармен, кестелермен, түсіндіру мәні экономикалық әлеуетін, ықпалын жағдайы шаруашылық дамуына. Анықтау экономикалық-географиялық жағдайы.

Құрал-жабдықтар: Қазақстанның Физикалық картасы, оқулықтар, атластар, саяси-әкімшілік картасы, компьютер, интерактивті тақта, презентация, тапсырмалары бар карточкалар.

Сабақ түрі: кіріспе сабақ, жаңа тақырыпты зерделеу

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. Дайындығын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығы.

Мұғалім ескертеді балаларға сабаққа қойылатын талаптар, мінез-құлық сабақтарында жүргізу ережесі дәптерлерді, контурлық карталарды критерийлерімен баға қою.

– Біз танысуға тұрғындар мен экономиканы өз Отанының. Сіздер жақында бір бөлігі болады. Түсіну қажет проблемалар елдің және сіздің жерде үйрену, табу оларды шешу жолдары. Әрбір азамат білуі тиіс, елін, айырмашылығы-өзінің кіші отанының басқа аумақтар. Қазақстан живет в эпоху перемен. Ауыстыруды қатысты экономика, өмір сүру жағдайларын және жұмыс. Қазір олар ата-аналарымыз, ал бірнеше жылдан кейін сіз проблемаларды шешу.

Зерттеу жаңа тақырып:

Менің отаным – Қазақстан!

Онда лазурное аспан мен қарлы таулар,

Шексіз дала, алтын аймақ.

Закаты қосыңдар және жұлдызды түн,

Рассвет айқын да сұлу ылғалда.

Онда еркін жел және жылдам өзендер,

Жарқыраған күн, кең дала.

Манящие құпия қасиетті көлінің

Және лоз жүзім магнит сымдар өрнектер…

Виктория Запуниди “Менің Отаным – Қазақстан”

Біз кірісеміз зерделеу экономикалық және әлеуметтік Қазақстан географиясы.

– Бұл зерттейді бұл пән? (оқушылардың жауаптары. Мұғалім тақтаға жазады барлық ұғымдар деп атайды, оқушылар, бұдан әрі бөлінеді бастысы).

Зерделейді, халықтың орналасуы мен шаруашылықтың, т. е. аумақтық ұйымдастыру, қоғам өмірінің, ұғымдар, теориялар, зерттеу әдістері.

Экономикалық және әлеуметтік география бөлінеді 2 бұтағы – экономикалық және әлеуметтік. Оқушылар мұғалімнің көмегімен талдап, схемасын.

hello_html_4aa1868.png

Қазақстан қоғамдық география пайда болды соңында 1920-шы жылдардың. Біздің күндері оның ұсынады. С. Р. Ердавлетов, Ш. М. Надыров.

Оқушыларды оқулықпен. (Оқулықтың мазмұны үш бөлімге бөлінеді. I бөлім – Жалпы экономикалық-географиялық сипаттамасы. II бөлігі – География, экономикалық аудандар. III бөлім – Қазақстан қазіргі әлемде).

Бүгін біз сіздермен бастаймыз зерделеу I-бөлімнің.

Есте, бұл географиялық орналасуы.

(ереже к экватору және нөлдік меридиан мұхит, климаттық белдігі)

– Бүгін біз оқимыз Қазақстанның географиялық жағдайы.

Жазып алыңыз сабақтың тақырыбы: “Қазақстанның Экономикалық-географиялық жағдайы”.

Жоспар тақырыптары:

1) Қазақстан және әлем: біздің географиялық мекен-жайы

2) Аумағы: көлемі мен ұйымдастырылуы

3) Экономикалық-географиялық жағдайы: плюстері мен минустары

Анықтаймыз, сіздермен бірге географиялық мекен-жайы.

– Қандай ұйымдастырылады және қай өңірде орналасқан? (Еуразия, Орталық Азия)

Оның үстіне Еуразия орталығы орналасқан. Бұл туралы путника хабарлайды гранитный пирамида тиісті жазуы бар қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде). Ол орналасқан, урочище Жидебай, жақын жерде мемориалдық кешен “Абай – Шәкәрім” (Восточно-Казахстанская обл.)

Біздің континент – бұл жартысы мемлекеттердің жер шары, оның ішінде шоғырланған 2/3 адамзат 3/5 әлемдік экономика. Мұнда елдің алыптары бойынша.

– Қандай? (Ресей, Қытай).

– Атаңыз Орталық Азия елдері және олардың астана. Анықтаңыз сурет.8 орын, Қазақстанның алаңы бойынша, халық саны мен өндіріс көлемі. (алаңның өлшемі және өндіру – 1, тұрғындар бойынша – 2)

Алаңы Қазақстан 2724,9 мың шаршы км. аумағының көлемі бойынша Қазақстан әлемде 9-орын. Ірі аумағы – маңызды артықшылық.

– Атаңыз екі басты плюса ірі аумағы үшін ауыл шаруашылығы.

Бірақ жайластыру үлкен аумақта айтарлықтай күш-жігерді талап етеді.

– Қандай қиындықтар пайда болған үлкен ел аумағының?

Шығыстар одан әрі тасымалдау көбейтеді, өнімнің өзіндік құны. Салу, көлік жолдарын игеру, табиғи ресурстар өте қымбат. Шығындар көбінесе асып түсетін өндіру көлемі тұтас салалардың.1. Зерделеу ұғымы “көші-қон”, өткізудің ерекшеліктері бойынша халықтың, қарастыру түрлері қоныс ажырата білуі тиіс және сипаттауға, олардың үлгісінде;

2. Дамыту дағдылары жұмыс, карталармен, статистикалық материалдармен құрастыру, тірек схемалары.

3. Тәрбие жұмыс істеу дағдысын микроколлективе.

Ресурстар: оқулық “Қазақстанның Экономикалық және әлеуметтік географиясы Алматы “Атамұра” 2013 жыл, атлас 9-сынып, “жол картасы” Қазақстанның Экономикалық географиясы”, үлестірме материал.

Сабақ түрі: аралас.

Түрі (нысаны) сабақ: дәстүрлі сабақ.

Оқыту әдістері: түсіндірмелі-иллюстрациялық.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

Ұйымдастырушылық бөлім

Психологиялық дайындық (слайд)

I. Сатысы шақыру(білімді актуалдандыру) 10-12 мин

1.Вставь пропущенные ұғымдар.

Қазақстанда тұрады…………..адам. Қазақстан тобына жатады…….мемлекеттер. Толық мәлімет халық санының береді……..Олар үнемі жүргізіледі және үшін қызмет етеді …….Бірінші жалпы хат алмасулар өтті…….,соңғы……..

2.Установи сәйкестігі:

туу

келу

Табиғи өсім

шығуы

өлім-жітім

Механикалық өсімі

3. Жұптасып жұмыс істеу:

Тапсырма: Аягөз міндеттері мен таңда дұрыс жауабы бар.

2008 жылы Қазақстанда дүниеге келді 359 мың адам, қайтыс болғандар саны-155 мың Табиғи өсім 204 мың – бұл абсолюттік демографиялық көрсеткіштер. Высчитайте салыстырмалы көрсеткіштері: туу, өлім-жітім, табиғи өсім.

II Сатысы-пайымдау: 20-25 мин)

1.Оқушыларға таңдау мүмкіндігі беріледі карточка сыртына онда жазылған сөздер:

қоныс аудару

көші-қон

эмиграция

иммиграция

ағыны

себептері

выезд

келу

келу

шығуы

– Қандай кілт сөз сәйкес келеді осы қабылдау сөзден? Жасаңыз қадам алға.(көші-қон)

– алмаатинец МУГЕДЕК. Ретінде “балбөбек” оның америкалықтар? Қазақстандықтар ма?

Балалардың жауаптары

– Кім құқықтарын, сіз қашан оқып шығатын боламыз, осы тақырыпта. Бұл тақырып біздің сабақ.

2.Мақсатты қою және міндеттерді шешу.

– Қандай мақсатпен біз білім алу тақырып бойынша ма? Қандай өмірлік қиын жағдайдың бізге көмектеседі, өз білімдерін “Көші-қон”?

Оқушылардың жауаптары. Тұжырымдау сабақтың мақсаты балалардың

3. Бөлу сынып топтар.

( үстелде пазлы жинап суретті құрылады тобы)

4 Ұйымдастыру, кіші топтарда жұмыс

Жұмыс ережесі

5.Жаңа материалды үйрену

– Қандай себептері болуы мүмкін мигрируемого.

Стратегиясы, “миға шабуыл”

-Әдісі “ДЖИГСОУ”

Оқушылар алады, маркерлер түрлі-түсті ватман.

Тапсырма: тақырып бойынша кластер Құру

1 топ: Көші-қон нысан бойынша

2топ: көші-қон бағыты бойынша

3топ: көші-қон себептер бойынша.

4-топ: көші-қон ұзақтығы бойынша

1. Анықтаңыз, қандай түрі көші-қон жасайды әрбір қатысушы тарих орындап, кесте.

Иванов алды көптен күткен сыйлығын және шешті баруға олардың Мәскеу, Байкал көлі – еңбек. Билет сатып алып, заскочил Сидорова, бөлісу, қуанышпен және кенеттен білдім, сол көшіп келіп, Ресейдің тұрақты тұрғылықты жері АҚШ. Атам Сидорова өте қанағаттандырмайды. Өзі – сол соғыс жылдары-күй сыйлады болды белгісіз Германияға, содан кейін қоржынын отанына жеңісінен кейін.

Иванов еді, бұл жолда басталып кетсе-дос жүгіріп қуанышымен бөлісу жеріне Наташке. Бірақ апалы-де үйден шықты: ол бойынша келісім-шарт жасасты және бастауыш мектеп 2-апта Нефтеюганск бақылауға нефтедобычу Батыс Сібір. Есесіне, қарсы алды, өз апайды, ол ерте тұрды Тәжікстан, бірақ жағдайының нашарлауы орыс халқы мәңгі көшіп келіп өмір сүріп Ресей.

“Міне, бұл-көші-қон!” – деп Иванов және отправился жинап, чемодандар.Әлеуметтік-экономикалық география (сондай-ақ, қоғамдық география — география ғылымдары зерттейтін қоғамның аумақтық ұйымдастыру, оның заңдары мен заңдылықтары. Бөлінеді экономикалық, әлеуметтік, саяси және мәдени географиясын.

Құрылымы ғылым
Әлеуметтік-экономикалық география, сәйкес ең көп тараған көзқарастарға[1], тұрады, әлеуметтік, экономикалық, тарихи, мәдени және саяси география. Сондай-ақ, қоғамдық география жиі жатқызады үйлестіретін әлеуметтік-экономикалық және жеке аспектілері елтану және әскери географиясын. Маңызды әдіснамалық рөлі үшін қоғамдық география ойнайды теориялық география.