Дәстүрлі оқыту технологиясы (ТТО) — технология негізінде салынған сыныптық — сабақтағы ұйымдастыру және түсіндірмелі-иллюстративті оқыту тәсілі, қолданылатын дәстүр бойынша, жиі неосмысленно, үлгі бойынша. Дәстүрлі оқыту дегеніміз-ең алдымен, сыныптық-урочную оқытуды ұйымдастыру, қалыптасқан XVIII ғ. принциптері дидактиканың қалыптасқан, Я. А. Коменским, және әлі күнге дейін болып табылатын басым мектептерінде.

Айрықша белгілері дәстүрлі сыныптық-сабақтағы технология болып табылады:

— “мен-өтемістің шамамен бір жастағы және дайындық деңгейін құрайды сынып,-рый сақтайды негізінен тұрақты құрамы барлық кезеңінде мектептегі оқыту;
— сыныбы жұмыс істейді, бірыңғай жылдық жоспар мен бағдарлама кестесіне сәйкес. Осының салдарынан бДәстүрлі технологияларалалар мектепке келуі тиіс бір мезгілде және алдын ала белгіленген сағаттар;
— негізгі бірлігі сабақ болып табылады сабақ;
— сабақ, әдетте, арналған бір пән, тақырып, ол оқушы жұмыс істейді, сол бір материалмен;
— жұмысын оқушы сабақта басқарады мұғалімі: ол бағалайды оқу нәтижелері өз пәні бойынша оқу деңгейі әрбір оқушының жеке және оқу жылының аяғында ауыстыру туралы шешім қабылдайды оқушы келесі сыныпқа;
— оқу кітаптар (оқулықтар) қолданылады, негізінен, үй жұмыс.
Оқу жылы, оқу күні, сабақ кестесі, оқу демалыс, үзіліс, немесе, дәлірек айтқанда, сабақтар арасындағы үзілістер, — атрибуттар сыныптық-сабақ жүйесі,

Классификациялық параметрлері ТТО: деңгейі бойынша қолдану — общепедагогическая; философиялық негізде педагогика мәжбүрлеу; негізгі факторы — социогенная (допущением биогенного фактор); тұжырымдамасы бойынша меңгеру — ассоциативно-рефлектор — лық сүйене отырып суггестию (үлгі, мысал); бағыттау, тұлғалық құрылымдар — ақпараттық бағдарланған білімді меңгеру, білік және дағдыларын (ББД); сипаты бойынша ұстау — зайырлы, технократическая, жалпы білім беретін, дидактоцентрическая; түрі бойынша — дәстүрлі классикалық + ТСО; ұйымдастыру нысандары — сыныптық-урочная, академиялық; балаға деген көзқарасына қарай — авторитарлы; басым әдісі — түсіндірмелі-суретті; санаты бойынша оқытылатын — массалық.

Мақсатты бағдарлау. Оқытудың мақсаты — жылжымалы категория, ол байланысты бірқатар шарттарын сол немесе өзге де құраушылары. Мысалы,., кеңестік педагогикада оқытудың мақсаты формулировались:

— білімдер жүйесін қалыптастыру, меңгеру, ғылым;
— ғылыми дүниетаным негіздерін қалыптастыру;
— жан-жақты және гармоническое развитие әрбір оқушы;
— идеялық тәрбие убежденных борцов за коммунизм, жарқын болашақ үшін бүкіл адамзат;
— тәрбиелеу, саналы, жоғары білімді және қабілетті адамдар ретінде дене және ақыл-ой еңбек.
Т. о., өзінің сипаты бойынша мақсаттары ТТО ұсынады тәрбиелеу-тұлғаның өзіне тән қасиеттері бар. Ұстау мақсаттары ТТО бағытталған негізінен меңгеру, білім, білік, дағдылардың, сондай-ақ, жеке тұлғаны жан-жақты дамыту болды декларациямен). Қазіргі заманғы ресей бұқаралық мектеп мақсаттары бірнеше видоизменились — алынып тасталды-идеологизация, түсірілген ұраны жан-жақты гармониялық даму құрамында өзгерістер болды адамгершілік тәрбиесі, бірақ парадигмасы беру мақсаттары түрінде жоспарланған қасиеттерін (оқыту стандарттары) бұрынғысынша қалып отыр.

Массалық мектебі дәстүрлі технологиямен қалады “мектеп-білім”, сақтайды примат хабардарлық тұлғаны оның мәдениетімен, басым болуы рацио — нально-логикалық жағынан таным үстінен сезімдік – эмоционалдық және шығармашылық.

Концептуалдық негізі ТТО құрайды, педагогика принциптерін, тұжырымдалған тағы Я. А. Коменским, яғни принциптері:

— ғылымилық (жалған білім болуы мүмкін емес, мүмкін тек толық емес);
— природосообразности (оқыту дамуымен анықталады, форсируется);
— бірізділік және жүйелілік (дәйекті сызықтық логика процесінің жекеден);
-қол жетімділік (белгілі – белгісіз солдат, өкпе – трудному меңгеру, дайын ББД);
— беріктігі (повторение — мать учения);
— саналылық және белсенділік (біл жеткізілген мұғалім тапсырманы бол белсенді орындау команда);
— көрнекілік (тарту әр түрлі мүшелер, сезім қабылдау);
-теорияның практикамен байланыс (белгілі бір бөлігі оқу процесінің бөлінеді: алған білімдерін қолдану);
— жас және жеке ерекшеліктерін ескеру қажет.
Оқыту ТТО түсінеді ретінде беру процесі

білім, білік және дағдыларды, әлеуметтік тәжірибені атынан аға буын — өскелең. Құрамына бұл тұтас процестің қосылады мақсаттары, мазмұны, әдістері, құралдары.

Мазмұнының ерекшеліктері. Білім беру мазмұны, “нұр отан” ТТО қалыптасты әлі кеңес өкіметі жылдарында (ол анықталған міндеттері индустрияландыру, погоней деңгейінің техникалық жағынан дамыған капиталистік елдердің жалпы рөлі ғылыми-техникалық — прогресс) және бүгінгі күнге дейін болып табылады технократическим (бар есте ТТО Ресей Федерациясы). Білім жіберіледі, негізінен, рассудочному басына тұлға емес, руханият, адамгершілік. 75% оқу пәндерінің мектеп дамытуға бағытталған сол жақ жартышар, эстетикалық заттар бөлінеді тек 3%, ал рухани тәрбие кеңестік мектепте бөлінді өте аз көңіл (деректер Г. К. Селевко, 1998). Дәстүрлі білім беру жүйесі болып қалып отыр, негізінен, біркелкі, невариативной, қарамастан туралы декларацияны таңдау еркіндігіне және вариативтілігін. Мазмұнын жоспарлау, оқу — орталықтандырып.

Базистік оқу жоспарлары негізделеді ел үшін бірыңғай стандарттар. Оқу пәндеріне (ғылым негіздері) айқындайды “дәліздер”, ішіндегі к-сы (және ішіндегі) берілген болса, жылжыту балаға. Оқыту ие басым басымдық алдында тәрбиелеу. Оқу және тәрбиелік заттар емес, бір-бірімен байланысты. Клубтық жұмыс формасы алады көлемінде қаржыландыру 3% – академиялық. Тәрбие жұмысы гүлденіп педагогика іс-шаралар, негативтілік тәрбиелік.

Әдістемесінің ерекшеліктері. ТТО білдіреді, ең алдымен, авторитарную педагогика талаптарды оқу-жаттығуы өте нашар байланысты ішкі өмірімен оқушы, оның многообразными сұраныстары мен қажеттіліктеріне үшін жағдай жоқ көріністері жеке қабілеттерін, шығармашылық көріністері. Әкімгершілік оқыту процесінің көрінеді, қызметті регламенттеу принудительности оқыту рәсімдердің (“мектеп насилует жеке басын куәландыратын”); орталықтандыру, бақылау; бағдарлау орта оқушы (мектеп өлтіреді таланттары”). Мұндай жүйеде оқушы — бағынышты объектіні оқыту әсерлер, оқушы “және” оқушы — әлі толыққанды жеке басын куәландыратын, бездуховный “винтик”. Ұстаз — командир, жалғыз ынталы адам, төрешісі (“әрқашанда”); аға (ата-ана) оқытады; “мәні-балаларға”, “стиль разящие жебе”. Әдістері мен білімді игеру негізделеді: хабарламада дайын оқытуға, білімді үлгі бойынша, индуктивті логика жекеден, механикалық жад вербальном баяндау және репродуктивті ойнату.

Оқыту процесі ретінде қызмет ТТО болмауымен сипатталады дербестік, әлсіз ынталандыру, оқу еңбегіне деген оқушы. Құрамында оқу баланың өз бетінше мақсат жоқ, оқыту мақсатын қояды, мұғалім, қызметін жоспарлау жүргізіледі, сырттан навязывается оқушыға қарамастан оның қалауы; қорытынды қызметін талдау мен бағалау баланың емес, өзі, мұғалім, т. б. ересектер. Осы жағдайларда іске асыру кезеңі оқу мақсатына айналады труд “из-под палки” оның барлық теріс салдары (айыру баланың оқу, тәрбие лени, алдау, конформизма — мектебі “уродует тұлға”).

Бағалау қызметін оқушы. Дәстүрлі педагогикой критерийлері әзірленді сандық (Ресей Федерациясы — бес баллдық, Беларусь Республикасында — десятибалльной) білімді бағалау, білік және дағдыларды оқушы оқу пәндері бойынша; бағалауға қойылатын талаптар: жеке сипаты, дифференциалды әдіс, жүйелілік, бақылау және бағалаудың жан-жақтылығы, нысандарының алуан түрлілігі, талаптар бірлігі, әділдігі, уәжділігін, жариялылық.

Дегенмен мектеп тәжірибесінде ТТО қандай да бір теріс тараптар дәстүрлі жүйесін бағалау. Сандық бағалау — белгі — жиі құралы болып табылады мәжбүрлеу құралы билік мұғалімнің үстінен оқушының, психологиялық және әлеуметтік қысымды оқушы. Белгі нәтижесі ретінде танымдық қызметін жиі отождествляется жеке басына тұтастай алғанда, сұрыптайды оқушы “жақсы” және “жаман”. Атауы “троечник”, “двоечник” сезімін тудырады кемістік, балаларымның не әкеледі индифферентности, енжарлыққа жол оқуда. Оқушы өзінің да, орташа деңгейде өтті “немесе” қанағаттанарлық бағалауы алдымен туралы қорытынды жасайды олқылықтың өз білімін, қабілетін, содан кейін өзінің жеке тұлға (Мен-концепциясы).

– ТТО жатқызады және дәрістік-семинарско-сынақтық жүйені (нысаны) оқыту: алдымен оқу материалын преподносится сыныбы лекциялық дәрістерден тұрмауға әдісімен, содан кейін пысықталуда (меңгеріледі, қолданылады), семинарлық, практикалық және зертханалық сабақтарда, және меңгеру нәтижесі тексеріледі нысан сынақ.

Сондай-ақ, оқыңыз:
Архитектура ПК Кіріспе Компьютер (ағыл. computer — есептеуіш) білдіреді программируемое электрондық құрылғы қабілетті деректерді өңдеу және…
Бақылау жұмысы информатика пәні бойынша № 4, 2-нұсқа түсініктеріне анықтама Беріңдер “код” және “ақпаратты кодтау” Код (франц. code) — жиынтығы белгілері (таңба) және…
ДИДАКТИКАЛЫҚ ПРИНЦИПТЕРІ қойылатын негізін қалайтын талаптарды практикалық оқу процесін ұйымдастыру. Ең маңызды оның ішінде келесі жатады: 1….
Автоматтандыру есепке алу жүйесін және персоналды басқару жүйесін Автоматтандыру есепке алу және персоналды басқару Кіріспе Проблемалары шығару ресей экономика созылған дағдарыстың мәжбүрлейді…
Компьютерлік қылмыс және компьютерлік қауіпсіздік Кіріспе болып жатқан Өзгерістер экономикалық өмір Ресей, құру, қаржы-кредит жүйесін, әр түрлі меншік нысанындағы кәсіпорындардың…

Дәстүрлі оқыту технологиясы болып табылады технология негізінде салынған түсіндірмелі-иллюстративті оқыту тәсілі, қолданылатын дәстүр бойынша, жиі неосмысленно, үлгі бойынша. Осы технологиялар – ақпарат беру, ағарту, оқушылар және олардың репродуктивтік іс-әрекеттерді әзірлеу мақсатында оқушылардың жүру ережелері бойынша ойындар.

Негізгі белгілері дәстүрлі оқыту технологиясы

1. Оқу-ағарту, білім алушылардың (трансляция дайын оқу мазмұнын; баяндау, жаңа материалды (монолог); арасындағы диалог, оқушылардың нормативтік алынып тасталды төмен деңгейі; қарым-қатынас дағдыларын оқушы).

2. Үстемдігі оқу үстіндегі оқытумен қамтамасыз ету (үш негізгі функциялары – мұғалімнің ақпарат беретін, бақылайтын және бағалайтын).

3. Біркелкі мазмұны мен нысандары, оқушы.

4. Регламенттелген орындау (оқушы – объект әсер ету).

5. Бағдарлау тұлғаны қалыптастыру қасиеттері берілген.

6. Превознесение сыртқы көрсеткіштер (үлгерім пайызы; қамтамасыз етілуін оқу процесін ілеспе дидактикалық атрибуттары; кезде алынады назарға ішкі байланысты көрсеткіштер болып жатқан өзгерістерге санасында оқушының дамуымен, оның зияткерлік қабілеттерін).

7. Қадағалау орнына (инспекциялау тексеру мақсатында “сапа” мектеп және жекелеген мұғалімдердің, сәйкестік олардың қызметі нормативтік актілерге көрсететін негізінен ғана қажетті сыртқы тыныс-тіршілігі жағдайын; басқару процесі негізделеді манипуляциялар адам).

Күшті және әлсіз жақтары оқытудың дәстүрлі технологиясының 2-кестеде көрсетілген.

2-кесте. Сабақ түсіндірмелі-иллюстративном режимде (салыстыру жүргізілді, Г. Ю. Ксензовой)

2. Жеке тұлғаға бағдарланған оқыту технологиясы

Жеке тұлғаға бағытталған оқыту – ұйымдастыру тәсілі, оқыту үдерісінде қамтамасыз етілетін всемерный есепке алу мүмкіндіктері мен қабілеттерін, білім алушылардың құрылады дамыту үшін қажетті жағдайларды, олардың жеке қабілеттерін.

Осындай оқудың мақсаты – қамтамасыз ету үшін жағдай жасау жеке білім алушылардың іс-әрекет, есепке алу және жеке даму ерекшеліктері.

Ұйымдастыру жеке тұлғаға бағытталған сабақ*******

Жеке тұлғаға бағытталған сабақ – бұл жай ғана жасау мұғалімі благожелательной шығармашылық атмосфера, ал тұрақты үндеу субъектному тәжірибесі ретінде оқушылардың тәжірибесіне, олардың өзіндік тіршілік.

Негізгі ойды жеке тұлғаға бағытталған сабақтың тұрады, оның мазмұнын ашу жатты тәжірибесі бойынша оқушылардың қарастырылып отырған тақырып, келісу, оны сұратқан қонудың меңгерген және аударуға тиісті ғылыми мазмұны (“окультурить”).

Мұғалім сабақта оқушыға көмектеседі жеңе шектеулігі оның жатты тәжірибе, қолданыстағы жиі түрінде бөлек-бөлек көріністер жататын әр түрлі білімнің, переводя бұл тәжірибе ғылыми-маңызды үлгілері.

Сабаққа дайындалғанда, мұғалім ойластыру ғана емес, қандай материал, ол хабарлау сабақта, бірақ қандай маңызды сипаттамалары бойынша материалды болуы мүмкін субъектном тәжірибесі оқушы (нәтижесі ретінде олардың алдындағы оқытудың әр түрлі мұғалімдер мен өзіндік тіршілік).

Маңызды бұл нысан талқылау балалар “болжамдар”. Ол болуы тиіс қатаң түрінде бағалау жағдайлардың (“дұрыс-дұрыс емес”). Мұғалімнің міндеті – анықтау және жинақтау “нұсқасы” оқушы, бөлу және қолдау, олардың ішінде неғұрлым адекватты ғылыми мазмұнына сай, сабақ тақырыбына, мақсаттарына және міндеттеріне немесе басқа зат.

Негізгі ерекшеліктері, жеке тұлғаға бағытталған сабақ

Мақсаты – үшін жағдай жасау көріністері танымдық белсенділік оқушы.

Қол жеткізу қаражаты мұғалім осы мақсаттар:

• пайдалану түрлі нысандары мен әдістерін, оқу қызметін ұйымдастырудың мүмкіндік беретін ашу субъективтік тәжірибесі оқушы;

• атмосферасын құру қызығушылығын әр оқушының жұмысындағы сынып оқушысы;

• ынталандыру оқушыларды высказываниям, пайдалану әртүрлі тәсілдерін, тапсырмаларды орындаудың алмай қорқып nb алуға, дұрыс емес жауап және т. б.;

• дидактикалық материалдарды пайдалану мүмкіндік беретін, оқушыға таңдау үшін маңызды, оның түрі мен нысаны оқу мазмұнын;

• бағалау, оқушының ғана емес, түпкілікті нәтиже бойынша (“дұрыс-дұрыс емес”), және процесс бойынша-оны қол жеткізу;

• ынталандыру ұмтылу оқушының табу өз жұмыс тәсілі (шешу), талдау жұмысының әдіс-тәсілдері басқа оқушылар сабақ барысында, таңдау және игеруге неғұрлым тиімді;

• құру, педагогикалық жағдайлардың қарым-қатынас сабақта мүмкіндік беретін, әр оқушыға таныту бастамасын, дербестігін, таңдау тәсілдері; мүмкіндік беру үшін табиғи оқушының өзін-өзі таныту.

Салыстыру мақсаты мұғалім іс-әрекетінің ұйымдастыру кезінде дәстүрлі және тұлғаға бағытталған сабақ 3-кестеде берілген.

3-кесте. Салыстыру мақсаты мұғалім іс-әрекетінің ұйымдастыру кезінде дәстүрлі және тұлғаға бағытталған сабақ (әзірленді және С. В. Зайцев )

Тәсілдер әзірлеу дидактикалық қамтамасыз ету жеке тұлғаға бағытталған сабақ

• Оқу материалын қамтамасыз етуі тиіс анықтау ұстау жатты тәжірибесін оқушының тәжірибесін қоса алғанда, оның алдындағы оқыту.

• Баяндау, білімді оқулықта (мұғалім) жіберілуге тиіс ғана емес, ұлғайту үшін, олардың көлемін, құрылымдау, біріктіру, жалпылау пәндік мазмұнын және байыту жеке тәжірибесі әр оқушының.

• Оқыту барысында қажет тұрақты келісу тәжірибесін оқушының ғылыми мазмұнына қойылатын білімді.

• Оқу материалы ұйымдастырылуы тиіс болатындай оқушы мүмкіндігі таңдау кезінде тапсырмаларды орындау, міндеттерді шешу.

• Ынталандыру қажет, оқушылардың өз бетінше таңдау және пайдалану үшін аса маңызды, олардың тәсілдерін пысықтау, оқу материалын.

• Маңызды қамтамасыз ету, бақылау мен бағалауды ғана емес, нәтиже, бірақ, негізінен, оқу-жаттығу процесін.

Өлшемдер жүргізудің тиімділігін жеке тұлғаға бағытталған сабақ

Критериялық базасы жұмысын бағалау үшін мұғалім дәстүрлі және тұлғалық-ориентированном сабақтарында бірыңғай болуы мүмкін емес. Төмен белгіленді сол критерийлер мүмкіндік береді қызметін талдау мұғалімнің отырып, жеке тұлғаға бағдарланған бағыттағы:

• пайдалану, проблемалық және шығармашылық тапсырмалар;

• тапсырмаларды қолдану мүмкіндік беретін, оқушыға өзіне таңдау түрі мен нысанын, материал (словесную, графикалық, шартты-символикалық);

• жағымды эмоциялық көңіл-жұмысқа барлық балалардың сабақ барысында;

• хабарлама сабақтың басында ғана емес, тақырыптар, бірақ және болжалды тәртібін оқу іс-әрекетін ұйымдастыру;

• талқылау, балалармен сабақ соңында ғана емес, сонымен қатар, “жаңа білді, бірақ басқа, не ұнады (ұнамады) және неге деп едім орындап, тағы бір рет, бұл басқаша;

• бағалау (мадақтау) және сұрау салу кезінде сабақта ғана емес, оқушы дұрыс жауап, бірақ және талдау, сонымен қатар оқушы рассуждал, қандай тәсілі ойлау пайдаланды, неге мен жаңсақ;

• бағалау бойынша анықталады бірқатар параметрлер бойынша түпкілікті нәтиже, оның жолдарын жету, дербестік, ерекшелігі.

Критерийлері сабақты талдау позициясынан тұлғалық-бағдарлы білім беру:

• пайдалану жатты тәжірибені оқушы;

• қолдану мұғалім сабақта арнайы әзірленген дидактикалық материал;

• сипатқа ие педагогикалық қарым-қатынас сабақта;

• белсендіру тәсілдерін оқу;

• көрінісі мұғалімі икемділік сабақ өткізу барысында.

Мүмкіндіктер проблемасын шешу педагогикалық практикада

Негізгі идеялар сыналған және мойындалған озық педтехнологиялардың*********

Технологиясы білімді толық меңгеру (авторлары: Дж. Кэрролл, Б. Блум – АҚШ)

Мәні идеясы – барлық оқып-үйренушілері қабілетті толық меңгеру, қажетті кезінде оқу материалдарын ұтымды процесін ұйымдастыру.

Критерийлері толық меңгеру қойылады таксономией оқыту мақсаттарына Б. Блум.

• Білуі тиіс: оқушы есте сақтайды және ойнатады нақты оқу бірлігіне (термин, дерек, ұғым, принцип, рәсімін).

• Түсінік: оқушы түрлендіреді оқу материалы (түсіндіру, түсіндіреді, қысқаша баяндайды, деп болжайды одан әрі дамыту, құбылыстардың, оқиғалардың).

• Қолдану: оқушы көрсетеді қолдану материалды нақты жағдайда және жаңа жағдайларға.

• Талдау: оқушы вычленяет бүтін бөлігін анықтайды, олардың өзара байланысы, түсінеді принциптері тұтас.

• Синтез: шәкірт танытады білу үйлестіре элементтері алу үшін тұтас иеленген жаңалығы.

• Бағалау: оқушы бағалайды мәні оқу материалын үшін нақты мақсаттары.

Технологиясы деңгейлеп оқыту (Дж. Кэрролл, Б. Блум, З. И. Калмыкова)

Теориялық негіздеме: негізгі айырмашылықтар оқушылар санының деңгейі бойынша обучаемости жинақталады, ең алдымен, барлық қажетті оқушыға арналған оқу материалын меңгеру.

Деңгейлік саралау бөлу арқылы жүзеге асырылады оқушы ағындарды қозғалмалы және салыстырмалы гомогенді құрамы бойынша топтың меңгеру үшін бағдарламалық материалды әр түрлі білім беру салаларындағы келесі деңгейлерде:

1 – ең аз (мемстандарт);

2 – базалық;

3 – вариативном (шығармашылық).

Негізгі принциптері осы педагогикалық технологиялар:

1) жалпы талантливость – жоқ бесталанных адамдардың бар адамдар айналысатын емес, өз ісімен;

2) өзара үстемдігі – егер біреу бір іс болып шығады нашар, басқа, яғни, басқа болуы тиіс алып отыратын жақсы; бұл “басқа” іздеу керек педагогқа;

3) сөзсіз өзгерістер – бірде-бір пікір адам туралы болып саналуы мүмкін емес, түпкілікті болып табылады.

Жүйесі психологиялық-педагогикалық диагностика жеке тұлғаның даму оқытуда мынадай элементтерді ескереді:

• тәрбиелік;

• танымдық қызығушылық;

• мен дағдыларын;

• қор пәрменді білім (деңгей бойынша);

• ойлау;

• жады;

• мазасыздану;

• темперамент.

Ұйымдастырушылық мектебінің моделін қамтиды үш нұсқаны саралап оқыту:

Дәстүрлі оқыту технологиясы пайдаланады: 1. Түсіндірмелі-иллюстрациялық оқыту әдісі (оқытушы түсіндіреді, көрнекі суреттейді оқу материалы) — бұл жүзеге асырылады қалай лекция, әңгіме, әңгімелесу, демонстрациялау, тәжірибелерді, еңбек операцияларын, экскурсия және т. б. студенттің Қызметі алуға бағытталған ақпарат және тану нәтижесінде қалыптасады “білім—танысу”). 2. Репродуктивті әдіс (оқытушы тапсырма жасайды студенттер үшін арналған ойнату олар білімді, іс-әрекет тәсілдерін, тапсырмаларды шешу, өсімін молайту тәжірибелер және, осылайша, студент өзі белсенді ойнатады оқу материалы: сұрақтарға жауап міндеттерді шешеді, т. б. нәтижесінде қалыптасады “білім-көшірме”. Түсіндірмелі-иллюстрациялық және репродуктивті — оқытудың дәстүрлі әдістерін, негізгі мәні оның азайтатын беру процесіне дайын белгілі туралы студенттерге білім беру. Кемшіліктері дәстүрлі оқыту көп, мысалы: 1) орташаланған жалпы темпі материалды зерделеу, 2) бірыңғай орташаланған білім көлемі, усваиваемых студенттер, 3) үлкен үлес салмағы білім алатын студенттер дайын күйінде арқылы оқытушының тірексіз өзіндік жұмыстарын сатып алу бойынша осы білімдердің нәтижесінде студенттер “разучиваются ойлау”, 4) дерлік толық білмеу оқытушы, нашар қорытылады ма студенттер usb-модем (шымкент білу, 5) басым болуы ауызша әдістерін материалды баяндау туғызатын объективті алғышарттар сейілтуге көңіл, 6) затрудненность өзіндік жұмыс, студенттердің оқулықтармен жеткіліксіздігінен расчлененности оқу материалын, 7) басым болуы жүктемені жад студенттер де керек жадында жаңғырта оқу материалы; кімнен жақсы жады, сол сәтті ойнатады, бірақ болашақ кәсіби қызметінің бұл әдістер заучивания және дәл жад бойынша ойнату ақпарат талап етілмейді, қолданылмайды, және екінші жағынан, студент дайындалып, қосымша жұмыс түрлері, кездеседі кәсіптік практика (таба білу қажетті ақпаратты анықтау үшін өндірістік шешімдер таба білу өз бетінше шығармашылық шешім күрделі-лік| жағдайлар). Егер дәстүрлі оқытуда з блюдается арасындағы алшақтық талаптарына, предъяви тар адамға оқыту процесінде, және сол, олар никают нақты кәсіби қызмет