Мақсаты: қалыптастыру, білім алушылардың туралы ұсынуды ішкі істер органдары адам және олардың функциялары.

Міндеттері: оқушыларды білім алушылардың аттары, ішкі органдардың орналасқан жері мен олардың адам ағзасында. Анықтау функциялары ішкі органдар. Дамыту, көру және моторную жад, сондай-ақ ептілік және жылдамдық.

Материалдар: макет адам ішкі органдар (көлемді), макет адам толық өсуі ішкі органдар (плоский), макеттер, адамның ішкі органдары (жазық кішкентай таратылады әр оқушыға), плакат “Ішкі адам” макеті бас сүйек адам, түрлі-түсті қарындаштар, қағаз, белгішелер “В здоровом теле – здоровый дух”.

Сабақтың жоспары:

Ұйымдастыру кезеңі
Білімді қалыптастыру
а) Танысу ішкі органдары адам плакату және көлемдік-макет.
б) Жеке жұмыс макетімен адам.
Алған білімдерін бекіту, ойын “Кім жылдам?”
Қорытынды сабақ
Сабақ барысы

Мұғалім: Құрметті, балалар. Біз туралы білді сыртқы органдары. Бүгін сіз познакомитесь ішкі органдары, сіз жарысуға бір-бірімен сообразительности, ептілік және жылдамдығы ала отырып, әрбір дұрыс жауап үшін және дұрыс орындалған тапсырма белгішесі “В здоровом теле – здоровый дух”, сабақ соңында оқушыға алған көп барлық белгішелер “атағы Умница”.

Ішкі органдар орналасқан ішіндегі бізді көруге көз алмаймыз, есесіне аламыз қарастыру, оларды плакате және көлемдік макетте адам.

Алдында білім алушылардың қабырғаға боп плакат ішкі органдары адам тұр көлемді макет адам (оған қажетіне қарай төселеді макеттері ішкі органдар.

Педагог: Еске алайық, мұндай орган?

Білім алушы: – бұл дене бөлігі адам, ол өзінің орналасқан жері мен өзінің мақсатын.

Педагог: дұрыс. Қараңызшы бұл орган – бұл жүрек (көрсетеді плакате). Ол орналасқан кеуде адам, ортасында және тек сәл сдвинуто солға. Жүрек толтырылған ішіндегі қанмен. Жүрек жұмыс істейді, насос, выталкивая қан тамырларын (түтікшелер). Осы трубочкам қан притекает басқа органдар: рукам, аяқтан, желудку және т. б. Қан әкеледі органдарға оттегі мен қоректік заттар.

Педагог сұрайды оқушының взять үстел көлемді макет жүрек жатқызып белгілі бір орын ішіндегі көлемді макетін адам сүйеніп, плакат және еске нұсқаулар педагог. Бала тапсырма орындайды, педагог және балалар қажет болған жағдайда елдерге қарағанда қазақстанның мүмкіндігі зор.

Педагог: (Көрсетеді плакате жеңіл адам) Бұл орган деп аталады жеңіл, олардың адам екі оң жақ және сол жақ, орналасқан кеуде қуысының екі жағынан, жүрек. Көмегімен өкпе адам тыныс. Кезінде дем алуда ауадан адам меңгереді газ – оттегі.

Педагог сұрайды басқа оқушының жатқызып макеті жеңіл ” макеті. Педагог және балалар қажет болған жағдайда елдерге қарағанда қазақстанның мүмкіндігі зор.

Педагог: (Көрсетеді плакате диафрагмаға). Бұл орган деп аталады жалпақ бұлшық еті немесе диафрагма. Ол ажыратады кеуде қуысына жылғы құрсақ.

Педагог сұрайды келесі баланың взять үстел мен жатқызып ” макеті диафрагмаға.

Педагог: (Көрсетеді плакате бауыр) бауыр, құрсақ қуысы. Бауыр көмектеседі переваривать тамаққа және епініндегі улар ағзада.

Педагог ұсынады келесі оқушыға взять макеті бауыр мен жатқызып ” макеті.

Педагог: (Көрсетеді плакате асқазан) Осы орган орналасқан құрсақ қуысы деп аталады және асқазан. Ол шағын котелок онда азық-түлік переваривается айналады кашицу.

Білім алушы шығады және жинақтайды макеті асқазан макеті. Қажет болған жағдайда педагог көмектеседі.

Педагог: (Көрсетеді плакате ішек) ішек, ұзын көтеретін иілген жаққышымен түтікше бойынша жылжып, азық-түлік (кашица). Тағам ішекке түседі, асқазаны. Та азық-түлік, ол қажет емес ағзаға лақтырылады организмнен.

Келесі оқушы жинақтайды макеті ішектің макеті. Қажет болған жағдайда педагог көмектеседі.

Педагог: (Көрсетеді плакате ми), Бұл ми, адам, ол ішінде бас сүйек. (макетте бас сүйектің көрсетеді қай жерде орналасқан ми.) Бас миы – бас, вроде командирінің үстінен барлық органдар. Ол барлық біледі және барлығы үшін жауап береді. Бас миы прикажет бізге айтуға және біз, прикажет рукам көтерілу – қолдар көтеріледі, прикажет аяқтан жүре – аяғы көтеріледі және біз жүреміз. Бас миы көмектеседі жүйке (ұзын жіңішке ниточки организмде тапсырады команда органдар). Әрине, бас миы емес, сөйлейді, біз сіздермен, бірақ береді белгілі сигналдар – команда.

Педагог: сіздің ішкі органдары дені сау немен айналысу керек?

Білім алушылар: қуаттау.

Педагог: ал бастаймыз:

Зарядтау

– Потянуться, потянуться,
Екі – согнуться, разогнуться,
Үш – ладоши үш мақта,
Головою үш кивка,
Төрт – қолдар кең,
Бес қолмен помахать,
Алты – орындықтар тыныш отыруға.

Педагог: енді орындаңыз тапсырма.

Тапсырма. Педагог таратады барлық балаларға парағына қағаздар, түрлі-түсті қарындаштар және бір жинақтан кішкентай жазық макет адам бар кішкентай макет. Балаларға мұқият қоршау керек макеті адам, содан кейін жұмсауға және қоршау керек макеттері әрбір органның анықтап, оларға керегінің. Содан кейін раскрасить органдары белгілі бір түспен.

Орындаған тапсырманы дұрыс және тез (3 оқушы) алады белгішесі “В здоровом теле-здоровый дух”.

Мұғалім: қазір ойналық және анықтау үстіндеміз кім бізде ең епті және жылдам. Бұл үшін разделитесь екі топқа бөлінеді.

Ойын. Балалар екі командаға бөлінетінін жом команда аттарын. Салынып бірімен. Педагог крепит тақтаға екі жазық үлкен макетін адам, Жанында үстел үстінде орналасқан жалпақ үлкен макеттер. Дабыл бойынша педагог балалар, бір-бірден әрбір команда подбегают әрбір өз макетке, тауып, қажетті органды, прикрепляют, оны керекті орынға макетін адам. Содан кейін қашады келесі адам қатысты. Қателеспей командасы, жылдам және дұрыс уложила макеттері. Ол белгілермен марапатталады “В здоровом теле-здоровый дух”.

Педагог: енді потренируем өз бас миы және білейік кім бізде ең сообразительный. Отгадайте туралы жұмбақтар, ішкі органдарында.

Жұмбақтар

Органдары – менің отбасым
Самұрық-қазына ” ұлтты олар менің (бас миы) жібереді.

Егер адам отравлен және жаңа піскен азық-түлік
Улар ағзада мен обезврежу әрқашан (бауыр).

Мен ыдыстарға протекаю
Оттегі және қоректік заттар
Органдарына доставляю (қан).

Біз ауа-өзіне впускаем
Мен ешқашан демаламыз (өкпе).

Бойынша ұзын извилистой тұтқасы жылжиды азық-түлік,
Бірақ кейін переварится жойылады ағзадан ол (ішек).

Взяла Оля пирожочек,
Оралда оған бір тілім.
Оған жабыңыз және ол тарата мүмкіндік
Бұл үшін …(асқазан) есептелуде. [4]

Бұл орган қан итеріп,
Және ол басқа органдарға притекает (жүрек).

Отгадавший белгісімен марапатталады “В здоровом теле – здоровый дух”. Кімнен наберется көп белгіше – тағы атағы беріледі “Умница”.

Педагог: жарайсыңдар, жақсы қиындыққа төтеп бере алды тапсырмалар. Білдіңіз, қалай аталады біздің ішкі органдар, олар орналасқан және жұмыс істейді, біз похлопаем өзіне бас умнику сабақта, оған атағы беріледі “Умница”, алақай! Ал, енді айтыңызшы, барлық адам, қандай болып табылады, ең маңызды, ең басты орган және неге?

Білім алушылар: – бұл бас миы, оның команда жұмыс істемейді бірде-бір орган.

Педагог: дұрыс. Бүгін сіз жарайсыңдар. Сіз үшін ең қызықты сабақта? Бұл туралы өзімді сынағым келді тағы да білуге болады? (балалар жауап береді)

Педагог: тілеймін сіздің ішкі органдар әрқашан сау! Сау бол.

Әдебиет:

Зайцев Г. К. Сенің денсаулығың. Нығайту, ағзаның. Санкт. – Петербург, Акцидент, 1997
Сайт: http://psi.webzone.ru/st/108000.htm
Смирнов А. Т., Мишин а. а., Ижевский И. В. Негіздері медициналық білім мен салауатты өмір салтын: Оқулық – М., 2002
Ушакова О. Д. Жұмбақтар, считалки мен жаңылтпаштар. Санкт-Петербург қ., изд. “Литера”,2005
Шахович В. Н. Анатомия, физиология және адам гигиенасы. Минск, Кітап үйі, 2004
Эккольм Э. Қоршаған орта және адам денсаулығы. М., Медицина, 1980